Diş Eksikliğinin Giderilmesi  

Diş Eksikliğinin Giderilmesi

Modern diş hekimliği bilim ve sanatının bütün olanaklarına rağmen diş kaybı durumuna hala sıkça rastlanılmaktadır. Aslında bir hastalık olan diş eksikliği; çiğneme ve konuşma gibi işlevleri aksatır, yeterli ve dengeli beslenmeye engel olur, estetiği olumsuz etkiler, iletişimi bozar, kişinin sosyal integrasyonunu engeller ve olumsuz psikolojik etki yaratır. Bu nedenlerden dolayı kaybedilen dişlerin en kısa zamanda yerine iadesi gereklidir. Eksik dişlerin yerine geçen ve onların işlevlerini üstlenen yapay gereçler diş protezi olarak bilinir. Pek çok türü olan diş protezlerinin hasta için en uygun olanının seçilmesi, gerek klinikte yapılan işlemlerin gerekse laboratuvardaki imalat aşamalarının kusursuz bir şekilde uygulanması, bilgi, beceri ve deneyim birikimini gerektirir. Bir diş protezi çalışması ancak bütün koşullar tavizsiz bir şekilde yerine getirilebildiğinde başarılı, konforlu ve uzun ömürlü bir kullanım sunar. 

Protezlerin yapımında kullanılacak seramiklerin, zirkonyanın, metal alaşımlarının, akriliklerin; nikel, berilyum ve kadmiyum gibi sağlığa zararlı olabilecek katkı maddeleri içermemesi; kırılmaya, delinmeye, aşınmaya, renk değişikliğine karşı dayanıklı olması gerekir. Protezlerin üretiminde ise, bilgisayarlı tasarım–bilgisayarlı üretim teknikleri, lazer sinterizasyon sistemleri ve akrilik enjeksiyon sistemlerinin kullanılması yararlı olur.

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez”